• Skuteczne strategie w rozwiązywaniu sytuacji trudnych u dzieci i młodzieży.

          • 19 grudnia 2023r. nauczyciele i rodzice uczniów mieli okazję do wzięcia udziału w szkoleniu 

            "Skuteczne strategie w rozwiązywaniu sytuacji trudnych u dzieci i młodzieży"

             Szkolenie prowadził Krzysztof Tokarski, ceniony psycholog, wykłdowca UG, trener rad pedagogicznych, autor bloga "Autyzm i życie z zespołem Aspergera", kanału na YouTube "PsychologiaZA" oraz profilu "Zycie_aspergera" na Instagramie, doświadczony tata dwójki synów. 
            Nauczyciele pozyskali cenną wiedzę z zakresu trudności w funkcjonowaniu dziecka autystycznego, z ADHD, ADD i metody radzenia sobie z nimi. 


            ADHD, ADD, spektrum autyzmu (w tym zespół Aspergera) od lat nie są już traktowane jako choroby, ale  jako odmienny system funkcjonowania człowieka w społeczeństwie,  w świecie zmysłowym, w zachowaniu oraz w  jego indywidualnych preferencjach. Słowa "autyzm", ADHD, ADD kojarzą się jednak wciąż z niepokojem, strachem, problemami wychowawczymi i agresją. Podstawą do przezwyciężenia u dorosłych tego strachu i problemów jest zrozumienie sposobu funkcjonowania ww osób. A sposobów tych jest mnóstwo. Dlatego nauczyciele chętnie poświęcili   czas na rozmowę, wymianę doświadczeń, uwag, wskazówek, aby nauczyć się dekodować dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych  jako jednostkę - jego zachowania, schematy poznawcze, potrzeby, silne i słabe strony, sposób odbierania świata. Obsługa mechanizmu, który poznamy jest znacznie prostsza, niż tego, który pozostaje dla nas obcy.


            Gościliśmy też z tej okazji nauczycielki: panią Justynę Skorupę - terapeutkę Augustowskiej Grupy Wsparcia dla Rodziców Osób w Spektrum Autyzmu  (to już nasze drugie, cenne spotkanie)  oraz panie nauczycielki ze Szkoły i Przedszkola Montessori z Augustowa. Panie wzięły udział w szkoleniu oraz  wymieniły  się z nauczycielami i rodzicami  wskazówkami i uwagami dotyczącymi radzenia sobie z trudnościami w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. To dla naszej szkolnej społeczności, bardzo cenne, wielowymiarowe spotkanie. Mamy nadzieję, że współpraca będzie kontynuowana-  przynosi każdej ze stron  wiele korzyści. 

            Cele szkolenia:

            • przekazanie wiedzy psychologicznej o dzieciach w spektrum autyzmu, ADHD, ADD;
            • pokazanie metod radzenia sobie w różnych obszarach problemów życiowych dzieci w spektrum autyzmu, ADHD, ADD;
            • pokazanie metod rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z potencjalnymi zaburzeniami mogącymi pojawić się u dzieci w spektrum autyzmu, ADHD, ADD

            Program szkolenia:

            1. Najczęstsze mechanizmy obronne (w tym agresja) stosowane u dzieci i młodzieży - szczegółowe omówienie.

            2. Techniki postępowania w sytuacjach "trudnych"

            3. Studia przypadku/case'y jako przykłady dobrych praktyk stosowanych przez rodziców i nauczycieli wobec dzieci i młodzieży z ADHD, ADD oraz w spektrum autyzmu/ZA.

          • Projekt Ministerstwa Zdrowia "ZDROWE DZIECI".

          • Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego 3-5 wzięły udział w ogólnopolskim projekcie Ministerstwo Zdrowia "ZDROWE DZIECI" https://zdrowedzieci.com/

            Pierwszym etapem projektu był udział przez p. Iwonę w szkoleniu dedykowanemu kadrze pedagogicznej "Jak uczyć dobrze jeść od najmłodszych".

            Kolejnym krokiem było przekazanie zdobytej wiedzy przedszlolakom. Maluchy z pomocą Detektywa Witaminki poznały zasady zdrowego odżywiania oraz samodzielnie stworzyły piramidę żywienia. 

            W części praktycznej dzieci przygotowały samodzielnie śniadanie w postaci pysznych i kolorowych kanapek ze zdrowych produktów 🍞🥒🥚🧀. Przedszkolaki utrwaliły również nawewnictwo warzyw i owoców. Zwieńczenie zajęć praktycznych był owocowy deser. 

            W ramach warsztatów korzystaliśmy z pakietów przygotowanych przez organizatorów projektu: materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych (sztućce, talerze, plastikowe owoce i warzywa). 

          • PRZEDSZKOLAKI PIEKĄ PIERNICZKI

          • Święta tuż tuż…
             

            W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia przedszkolaki wspólnie wypiekały pierniczki.

            Najpierw dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a następnie po umyciu rąk  ochoczo zabrały się do pracy.
            Z przygotowanego przez panią ciasta wałkowały i wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka. Następnie pierniczki zostały upieczone i udekorowane.

            Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.

             

            Uwielbiamy słodkości a najlepiej smakują te wykonane własnoręcznie.
             

          • ,,DOROŚLI DZIECIOM…”

          • 14 grudnia przedszkolaków odwiedził tata Zuzi, który jest pracownikiem Biebrzańskiego Parku Narodowego.

            Pan leśniczy opowiadał dzieciom o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt zamieszkujących nasze lasy.

            Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały przeczytanej przez Pana Andrzeja bajki pt. ,,Jaś i Małgosia”. Chętnie wypowiadały się na jej temat, a także zadawały pytania dotyczące pracy.

            Na koniec spotkania było wspólne zdjęcie i słodka niespodzianka przygotowana przez Pana Andrzeja.

            Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

             

          • TURNIEJ SZACHOWY

          • W dniu 12.12.2023r. w naszej szkole odbył sie Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Bargłów Kościelny. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.

          • Geografia kulinarnie

          • Uczniowie klasy VII na lekcji geografii zajęli się tworzeniem profili glebowych występujących na terenie naszego kraju.  Słodkie profile glebowe powstały z posypek, bakalii, ciastek, ciasteczek, pianek i paluszków.Wszystko po to, by jak najdokładniej pokazać warstwy gleby, począwszy od ściółki,  warstwy próchniczej, poziomu wymywania, wmywania, aż do skały macierzystej. Zadaniem uczniów była też prezentacja wybranej gleby oraz wskazanie miejsca jej występowania na mapie Polski. 
            Po prezentacji uczniowie z radością zajęli się zjadaniem swego słodkiego profilu glebowego na sucho lub dodając jogurt albo mleko. Zadanie sprawiło uczniom dużo radości . :)

          • Finał Ligi Robotów

          • https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/znamy-zwyciezcow-ogolnopolskiego-turnieju-liga-robotow

            Ogólnopolski turniej robotyczny „Liga Robotów” za nami. W finałowych rozgrywkach na PGE Narodowym w Warszawie zmierzyły się ze sobą 33 uczniowskie drużyny z całej Polski - nasz DREAM TEAMS "TAJNIACY" zajął 11 miejsce. 

            W poszczególnych konkurencjach wyniki wyglądały następująco:

            Zadanie praktyczne - 6 miejsce

            Programowanie - 5 miejsce

            Wyścig - 18 miejsce. 

            GRATULACJE

          • Nasza choinka

          • Ozdoby choinkowe i dekoracje zrobione przez dzieci to doskonały sposób na wspólną zabawę przed świętami. Wycinanie, klejenie i rysowanie nie tylko rozwija zdolności manualne, ale daje również nieograniczone możliwości dla dziecięcej wyobraźni.

            Wspólne przygotowywanie świątecznych ozdób to przede wszystkim okazja do zacieśnienia więzi, współdziałania, radości i tworzenia prawdziwej świątecznej atmosfery.

            Zapraszamy wszystkich do obejrzenia naszego bożonarodzeniowego drzewka udekorowanego przez uczniów Naszej szkoły!

          • Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Piękne są nasze barwy ojczyste"

          • Z dumą informujemy, że nasze uczennice klasy II otrzymały:

            - nagrodę - Lena Lemiesz,

            - wyróżnienie - Magdalena Wożnicka

            w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Piękne są nasze barwy ojczyste". Na konkurs wpłynęło aż 352 prace z 39 placówek z terenu całego województwa podlaskiego, przyznano 31 nagród i 64 wyróżnienia. 

            Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i inwencji twórczej: rozbudzanie wyobraźni; prezentacja różnych technik plastycznych; kształtowanie postaw patriotycznych.

            Gratulujemy!!!

          • „Mój ulubiony autor literacki”

          • W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy VI przygotowali na zajęciach bibliotecznych prezentacje multimedialne o wybranych autorach literackich i ich twórczości. Zaprezentowali swoje prace dla uczniów klas młodszych. Przedstawili sylwetkę wybranych przez siebie autorów literackich. Dzieci z klas młodszych uważnie słuchali ciekawostek oraz fragmentów ich twórczości. Nie zabrakło również zagadek oraz rebusów. Po zajęciach młodsi uczniowie odwiedzili szkolną bibliotekę w celu zapoznania się z twórczością poznanych autorów literackich.

          • ANDRZEJKOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM 3-5LATKI

          •  ⭐⭐⭐Dawno temu andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa się je za wesołą zabawę. Tak właśnie wyglądały Andrzejki w naszym przedszkolu. To była świetna zabawa i bardzo ciekawy dzień dla maluchów, przepełniony radością i wróżbami, w których mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże! Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej zabawy, tańców i śpiewu.⭐⭐⭐

          • MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU

          • 6 grudnia – jak dobrze wiecie,
            Święty Mikołaj chodzi po świecie.
            Dźwiga swój worek niezmordowanie
            i każde dziecko prezent dostanie.
            A kiedy rozda już prezenty,
            wraca do nieba uśmiechnięty.

             

            Zgodnie z tradycją, 6 grudnia odwiedził przedszkolaków wspaniały gość ze swoim orszakiem. Wręczył dzieciom wspaniałe prezenty i wprowadził w czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

            Święty Mikołaju, dziękujemy i do zobaczenia za rok!

            Pomocnikowi Świętego Mikołaja ,,Prezencikowi" - Oliwii dziękujemy za przeczytanie bajki o tematyce świątecznej w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


          • Mikołajki w naszej szkole

          • Dnia 6 grudnia 2023r. naszą szkołę odwiedził Mikołaj w towarzystwie elfów, aniołka i Mikołajek. Przy dźwiękach świątecznej muzyki Mikołaj rozmawiał z młodszymi dziećmi. Dla każdego dziecka znalazła się słodka niespodzianka i dla młodszego i dla starszego. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń.

            Pomocnicy Mikołaja przeczytali dla uczniów klas młodszych  książkę pt. „Cudowne opowieści o Bożym Narodzeniu z czterech stron świata”. Uczniowie poznali historię i tradycje świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach. Mikołajki były również okazją do zaprezentowania nowości czytelniczych zakupionych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

             

          • ,,POCZYTAJ MI MAMO, POCZYTAJ MI TATO…”

          • Czytanie dzieciom pogłębia więź i tworzy ciepłą atmosferę między rodzicem a dzieckiem. Ponadto rozwija wyobraźnię, empatię, ćwiczy koncentrację i pamięć.

            W grudniu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przedszkolaków odwiedziła Pani Marzena, ciocia Kingi, która przeczytała bajkę pt. ,,Elfy i szewc”. Dzieci z ogromną uwagą i skupieniem słuchały i odpowiadały na pytania. Były też słodkie niespodzianki przygotowane przez Panią Marzenę.

            Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

          • ANDRZEJKI – MAGICZNY DZIEŃ WRÓŻB W PRZEDSZKOLU

          • „Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…

            30 listopada dzieci pojawiły się w przedszkolu w przebraniach. Od rana wszystkich ogarnął magiczny nastrój. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w zabawach i wróżbach andrzejkowych. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania ludowej tradycji.

          • Magiczne Andrzejki w klasie II

          • Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Andrzejki są wspaniałą zabawą dostarczającą wielu przeżyć i emocji. To czas czarów, wróżb i przepowiadania przyszłości.

            Nasi uczniowie również chcieli zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co ich czeka. Każde dziecko przygotowało własną wróżbę i zaprezentowało ją wśród swoich kolegów i koleżanek. Dzieci bawiły się między innymi w „Magiczny kapelusz”, „Serca”, „Kubeczku, powiedz jaka czeka Cię przyszłość”, „Wrzuć pieniążek do garnuszka, a spełnią się najskrytsze życzenia Twojego serduszka”, „Zawody przyszłości” „Wróżenie z fusów” i wiele innych zabaw.

            Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze się może spełnić. Andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa. :) 

          • SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ

          •      W dniu 29.11.2023r. nasi uczniowie spotkali się z niezwykłym gościem. Panią sierż. szt. Edytą Wiżlańską, która opowiedziała jak wygląda jej praca, przypomniała nam o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz opowiedziała o odpowiedzialności karnej osób nieletnich. Każde dziecko miało okazję przećwiczyć zasady ruchu drogowego na przejściu dla pieszych oraz poczuć się jak prawdziwy kierowca. Ogromnie dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Augustowie za cenną lekcję.