Dzień Babci i Dziadka 2025
Kolędowanie uczniów klasy III i VIII.
Świąteczna atmosfera w naszej szkole rozbrzmiała jeszcze piękniej dzięki kolędowaniu uczniów klasy III i VIII. Przebrani w świąteczne stroje, z symboliczną gwiazdą w dłoniach, odwiedzili wszystkie klasy, wprowadzając nas w magiczny nastrój Bożego Narodzenia.
Wyjątkowego charakteru ich występom dodał akompaniament skrzypiec, który pięknie uzupełnił śpiewane kolędy. Melodie wygrywane na skrzypcach poruszyły serca zarówno uczniów, jak i nauczycieli, czyniąc to wydarzenie niezapomnianym.
Pierniczkowe warsztaty w klasie III.
- 5
W klasie III zapachniało Świętami! Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w pieczeniu świątecznych pierniczków.
Dzieci miały okazję samodzielnie wałkować ciasto, wycinać ulubione kształty foremkami, a następnie piec je w klasowym piekarniku. Po wystudzeniu rozpoczęło się najprzyjemniejsze zadanie – dekorowanie pierniczków kolorowymi lukrami i posypkami. Efekty pracy uczniów były nie tylko piękne, ale i wyjątkowo smaczne!
To wspólne pieczenie nie tylko wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój, ale również nauczyło współpracy, cierpliwości i czerpania radości z małych rzeczy.
Mikołajki w klasie III.
- 7
W klasie III zapanował prawdziwie świąteczny nastrój! Z okazji Mikołajek uczniowie przeżyli dzień pełen radości i kreatywnych aktywności.
Dzieci z ogromnym entuzjazmem odkrywały prezenty, które znalazły pod klasową choinką – było mnóstwo uśmiechów i miłych niespodzianek. Wspólnie napisaliśmy list do Świętego Mikołaja, który wyruszył prosto do Lapinii, wyrażając nasze świąteczne marzenia i podziękowania.
Nie zabrakło także artystycznych działań – uczniowie własnoręcznie wykonali mikołajkowe przypinki, które nie tylko były doskonałą okazją do rozwijania zdolności manualnych, ale także stały się piękną pamiątką z tego wyjątkowego dnia.
Zespół "Tajniacy" na Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Białymstoku.
- 1
Z dumą informujemy, że zespół dziecięcy "Tajniacy" z klasy III reprezentował naszą szkołę podczas Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Patriotycznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Białymstoku.
Młodzi artyści zaprezentowali wzruszający utwór patriotyczny "Ojczyzna", który podkreślał miłość do ojczyzny i dumę z bycia jej częścią. Ich występ spotkał się z ogromnym uznaniem zarówno ze strony jury, jak i publiczności, która doceniła ich zaangażowanie, talent oraz piękne wykonanie wielkimi brawami.
Serdecznie gratulujemy zespołowi "Tajniacy" i ich opiekunom za sukces oraz wspaniałe promowanie wartości patriotycznych wśród dzieci i młodzieży!
1 miejsce w konkursie powiatowym
Życzenia
MIKOŁAJKI w KLASIE 7 i 8
Zanim uczniowie dostali prezenty musieli zaśpiewać kolędę lub powiedzieć wierszyk, a i niektórzy otrzymali od Mikołaja reprymendę....
"PRZYGODY PRZEDSIĘBIORCZEGO DŻEKA"
- 1
Uczniowie klasy pierwszej biorą udział w projekcie edukacyjnym "Przygody przedsiębiorczego Dżeka", który oparty jest na powieści Janusza Korczaka. W związku z projektem uczniowie uczestniczyli w lekcji on-line pt. "Skąd się biorą pieniądze i dlaczego warto oszczędzać". W czasie zajęć lekcyjnych, słuchając słuchowisk lub czytającej wychowawczyni, poznają finansowe przygody przedsiębiorczego chłopca o imieniu Dżek. W ramach projektu każde dziecko otrzymało książkę pt. "Przygody przedsiębiorczego Dżeka", kolorowankę oraz komiks.
Mikołajki w klasie 4
Mikołajki
6 grudnia od samego rana każdy z uczniów wypatrywał świętego Mikołaja. W klasie IV pozostawił on dzieciom prezenty pod choinką. Wszyscy z zaciekawieniem rozpakowywali swoje podarunki, to był radosny i ciekawy dzień. Pamiętajmy, że mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas śniegu, choinki i kolęd. Czekamy z niecierpliwością na Święta Bożego Narodzenia.
Andrzejki w klasie 4
Andrzejki
29 listopada klasa IV wraz z wychowawczynią zorganizowała klasową zabawę andrzejkową. Każdy chciał się dowiedzieć, co go czeka w przyszłości. Uczniowie przekłuwali serduszka oraz balony, aby poznać swoje przyszłe zawody. Wróżba z czarnym kotem była przepowiednią z sentencją na kolejny dzień. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. W następnym roku będą czekać na uczniów ciasteczka z wróżbami. Do zobaczenia!
Lekcja geografii kulinarnie - profile glebowe
Klasa VII poznawała skład gleby oraz czynniki glebotwórcze w inny sposób niz tradycyjna lekcja. Na podstawie wcześniej obejrzanej prezentacji oraz pomocy naukowych, za pomocą produktów spożywczych wybranych przez siebie (płatki owsiane, kakao, chrupki, orzechy, itp)- uczniowie przygotowali profile glebowe biorąc pod uwagę budowę gleby.
Po prezentacji i omówieniu powstałych prac uczniowie mogli skonsumowac swoje eksponaty dodając do nich jogurt. W ten sposób mieli okazję zjeśc zdrowe, drugie śniadanie.3Oto efekty pracy klasy VII:
Kalendarze adwentowe
Najpiękniejsze jest to, w co włożyliśmy radość tworzenia, serce i pozytywne emocje.
9Klasa IV i V wykonała własnoręcznie kalendarze adwentowe. Teraz pozostaje cierpliwie poczekać na najpiękniejsze święta w roku- Boże Narodzenie.
1
Lekcja historii w interaktywnym muzeum
2 XII 2024r. w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczne z udziałem Muzeum Wojska w Białymstoku. Lekcje przeprowadzona była w formie online dla klas VIII,VI i V, a dotyczyła historii II wojny światowej. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i zadowoleni z zajęć innych niż zwykle. Mogli obejrzeć eksponaty w 3D , takie jak: Bofors,biedka, łódź saperska,przodek do kuchni, taczanka,. przodek do Boforsa. Panie zprowadzące zajęcia muzealne były bardzo zadowolone z zaangażowania i aktywności naszych uczniów.
5
STOP PRZEMOCY!
Dnia 26 listopada 2024r. w Szkole Podstawowej w Łabętniku odbył się Gminny Dzień bez Przemocy pod hasłem „Razem bez Przemocy”.
Z tej okazji spotkalivsię uczniowie klas VI i VII ze wszystkich szkół podstawowych gminy Bargłów Kościelny wraz z opiekunami oraz pracownicy GOPS-u w Bargłowie Kościelnym z Panią Kierownik - Agnieszką Kwiecińską.
Pierwszą część naszego spotkania rozpoczęła się zabawą integracyjną „Kasia koleżeńska”. Później w formie karaoke zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę związaną z hasłem przewodnim na melodię znanego utworu „Hej, sokoły”.
Kolejnym punktem spotkania były prezentacje przygotowane przez uczniów z poszczególnych szkół dotyczące sposobów przeciwdziałania przemocy.
Po tej chwili wyciszenia nastąpiła zabawa „Taniec jednoczy”, podczas której uczniowie bawili się w rytmie tańców różnych narodów.
Na zakończenie I części uczestnicy wzięli udział w kolejnej zabawie integracyjnej pod nazwą „Pudełko zadań”. Uczniowie w rytm muzyki wykonywali wylosowane zadania.
Po przerwie przeznaczonej na posiłek i odpoczynek uczestnicy przygotowali w grupach plakaty nawiązujące do treści haseł, które wcześniej musieli odszyfrować. Wspaniale poradzili sobie z tym zadaniem, wykazując się kreatywnością i umiejętnością współpracy. W ten sposób powstały estetyczne i bardzo ciekawe prace.
Przyszedł czas na nagrodzenie wysiłków. Szkoły otrzymały prezenty w postaci układanki edukacyjnej i kompletu przyborów dla każdego ucznia.
Gminny Dzień bez Przemocy został sfinansowany przez Urząd Gminy Bargłów Kościelny. Dziękujemy.
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci 2024
19 listopada 2024 roku – w naszej szkole , obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Na terenie całego kraju budynki zostały podświetlone na czerwono. Przyłączyliśmy się do akcji i ubraliśmy się na czerwono – w myśl wyrażenia sprzeciwu wobec przemocy wobec dzieci, angażując się w działania kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”.
Skala doświadczeń przemocy oraz wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w Polsce jest ciągle wysoka, a krzywdzenie w dzieciństwie jest poważnym zagrożeniem rozwoju, zdrowia oraz poczucia bezpieczeństwa.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy 2024 zainaugurowana 8 października 2024 roku w Sejmie rozpoczyna cykl corocznych, ogólnopolskich akcji mobilizujących całe społeczeństwo – ludzi i instytucje – do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Jej celem jest zapewnienie każdemu dziecku dorastania wolnego od przemocy. Ma ona wymiar ogólnopolskich działań medialnych, które wzmocnią społeczną świadomość konsekwencji doświadczania przemocy w dzieciństwie. Podejmowane działania edukacyjne zapewnią rodzicom, nauczycielom i innym profesjonalistom informacje, porady i wsparcie w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa.
Stowarzyszenie KLANZA w ramach Kampanii proponuje również realizację własnych działań na rzecz ochrony dzieci z wykorzystaniem materiałów kampanijnych, które można pobrać bezpłatnie ze strony https://dziecinstwobezprzemocy.pl/. Zachęcamy do zapoznania sie z materiałami.
Dzień Życzliwości
- 3
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, powstał on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem, a Izraelem. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości. We współczesnym świecie takie cechy, jak przychylność wobec siebie, uczynność, sympatia zdają się znikać z codziennych zachowań. Aby temu przeciwdziałać, musimy pamiętać, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty –motywują do dalszego działania. Wszystkie uczennice, uczniowie oraz nauczyciela w tym dniu przyszli ubrani na żółto, aby świętować ten dzień w naszej szkole! Pamiętajmy, że życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale drobne gesty, które świadczą o pozytywnych emocjach. Drobny gest, miłe słowo, uśmiech może odmienić czyjś dzień. Dobro wraca…
Spotkanie ze specjalistką - panią dietetyk.
19 listopada 2024r. gościliśmy w naszej szkole specjalistkę w dziedzinie żywienia, panią dietetyk Ewę Muczyńską. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas VII i VIII, chętni nauczyciele i rodzice. Na początku spotkania pani Ewa przedstawiła ścieżkę zawodową, jaką przeszła, aby zostać dietetykiem. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia, dietę dostosowaną do wieku oraz zapobieganie uzależnieniom od słodyczy i niezdrowych napojów. Tylko wypracowane, zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą cieszyć się dobrą formą. Pani dietetyk zwróciła także uwagę na łączenie elementów zdrowego odżywiania z aktywnością fizyczną. Formą zajęć był interesujący wykład połączony z prezentacją multimedialną na temat zasad prawidłowego odżywiania. Oprócz diety również inne czynniki, takie jak płeć, geny, kondycja fizyczna oraz stan zdrowia, mają wpływ na naszą wagę. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak ważną rolę w jadłospisie odgrywa dobrze skomponowany posiłek, w tym celu pani Ewa przedstawiła i omówiła tzw. talerzyk żywieniowy. Pani dietetyk wskazała również najczęściej popełnianie błędy żywieniowe, przestrzegała przed stosowaniem bardziej lub mniej znanych diet, wskazując na skutki uboczne, podkreślila znaczenie wody w organizmie i ile należy jej wypijać dziennie. Dużym zaskoczeniem była informacja jak dużo cukru znajduje się w spożywanych przez nas popularnych słodyczach, napojach czy przekąskach. Dowiedzieliśmy się ile należy spożywać posiłków, w jakich odstępach i jakie produkty powinny one zawierać.
Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Ewy Muczyńskiej za interesujące spotkanie i wiele cennych wskazówek dotyczący zdrowego odżywiania.
Zajęcia w Biebrzańskim Parku Narodowym
- 21
16. listopada 2024 roku grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Augusta w Tajnie Starym wraz z opiekunami udała się na teren Biebrzańskiego Parku Narodowego. Celem wyjazdu była pomoc pracownikom Parku przy czynnościach gospodarczych oraz zajęcia dydaktyczne.
Pierwszy punkt programu stanowiło spotkanie z pracownicą Parku w Nowym Lipsku i przejście ścieżką dydaktyczną nad biebrzańskimi bagnami do tzw. „czatowni” czyli miejsca obserwacyjnego. Podczas przemieszczania się w jej kierunku byliśmy zapoznawani z walorami tej części Parku. Po dotarciu do wyznaczonego miejsca poznaliśmy jego specyfikę oraz ciekawostki dotyczące tutejszego świata roślin i zwierząt.
Po powrocie do autokaru udaliśmy się w dalszą drogę - przez Lipsk nad Biebrzą i most nad rzeką Biebrzą w kierunku Dąbrowy Białostockiej. Kolejnym punktem naszej wyprawy była leśniczówka Trzyrzeczki. Tam zostaliśmy zapoznani z historią Biebrzańskiego Parku Narodowego i działalnością edukacyjną prowadzoną na terenie, na który przybyliśmy. Po zapoznaniu z zadaniami i krótkim instruktażu wyszliśmy w teren. Była to praktyczna gra terenowa polegająca na lokalizacji konkretnych drzew, mierzeniu ich obwodów i liczeniu przyklejonych na taśmach owadów (pędzik przedzimek).
Po zakończeniu zadań wróciliśmy w okolice leśniczówki, gdzie spotkaliśmy grupę dzieci z innych szkół, które również przyjechały na zajęcia. Wspólnie przeszliśmy do stanowiska z budką, w której mogliśmy podejrzeć zimujące nietoperze. Przy okazji obejrzeliśmy również bunkier radziecki z okresu II wojny światowej.
Po powrocie na podwórko koło leśniczówki zajęcia były kontynuowane, ale miały już formę integracyjną, a zwieńczeniem pobytu był poczęstunek i wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dzień w Parku minął nam miło i szybko. Wracaliśmy do domów z dobrymi wrażeniami i nadzieją na kolejne wyjazdy w gościnne tereny największego parku narodowego w Polsce.
Witajcie w naszej bajce…
- 10
W tym roku szkolnym uczniowie klasy czwartej na lekcjach języka polskiego podczas omawiania lektur uczestniczą w innowacji pedagogicznej „Lekturownik”. W październiku poznali niezwykle pogodną i serdeczną postać pana Ambrożego z lektury „Akademia Pana Kleksa”. Czwartoklasiści bardzo szczegółowo i wnikliwie zgłębiali wiedzę na temat życia w akademii. Mieli za zadanie wykonać „oko” pana Kleksa, magiczne pudełko oraz stworzyć jego postać (plakat) na podstawie wcześniej przeczytanych fragmentów z książki. Chętnie uczyli się także kleksografii i przędzenia liter. Ogromną ciekawość wśród dzieci wzbudził kuferek zamknięty na cztery kłódki- niespodzianka od pana Kleksa. Jednak, aby ją otworzyć uczniowie musieli zdobyć do niego kluczyki, które wraz z „kleksowymi” pytaniami znajdowały się u pani Dyrektor i nauczycieli. W kuferku czekały na nich dyplomy ukończenia Akademii Pana Kleksa. Brawo dla wspaniałych czwartoklasistów!
Archiwum Aktualności